Stare Mierzwice – kaplica

Stare Mierzwice - kaplica drewniana

Historia:

Kaplica cmentarna p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła, zbudowana w latach 1952 – 55 staraniem księdza Bolesława Kulawika, ówczesnego proboszcza Starych Mierzwic. W kolejnych latach powiększona o zakrystie i część mieszkalną przez księdza Władysława Śledziewskiego.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kaplica drewniana konstrukcji zrębowej. Nieorientowana. Zbudowana na planie prostokąta, salowa. Wejście główne od frontu, osłonięte wielobocznym blaszanym daszkiem wspartym na słupach. Blaszany dach jednokalenicowy. 

 

Wnętrze:

Niezabytkowe.

Ciekawostka:

Informacje o genezie powstania kaplicy ze strony Diecezji Drohiczyńskiej:
Mierzwice Stare – W 1948 roku ks. Bolesław Kulawik (1905-1972), ówczesny proboszcz sarnacki (1942-1968), podjął starania o wybudowanie kaplicy, z której mogliby korzystać przebywający na wakacjach. Władze komunistyczne pozwoliły jednak na budowę w Kolonii Mierzwice odległej 3 km od ośrodków. W tej sytuacji corocznie 29 czerwca (Dzień Morza) Mszę św. odprawiono na tratwie na Bugu. Dopiero w latach 1952-1955 została zbudowana w Mierzwicach Starych drewniana kaplica pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Do rangi kaplicy publicznej (oratorium publicum) podniósł ją 20 stycznia 1953 roku wspomniany biskup siedlecki czyli podlaski ks. Ignacy Świrski. W latach duszpasterzowania ks. Władysława Śledziewskiego została ona powiększona o zakrystię i mieszkanie.

Galeria:

Stare Mierzwice - kaplica drewniana  Stare Mierzwice - kaplica drewniana  Stare Mierzwice - kaplica drewniana  Stare Mierzwice - kaplica drewniana

Lokalizacja:

Wieś w pow. łosickim, gm. Sarnaki,
52°21’11.53″N,                         22°57’43.16″E.
GLat = 52.353202777778,       GLng = 22.961988888889
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank