Stare Radzikowo – kościół p.w. św. Jana Chrzciciela

Stare Radzikowo - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela zbudowany w 1712 roku z fundacji Tomasza Rumockiego, staraniem starosty zakroczymskiego, Ludwika Lasockiego. Restaurowany w 1754, 1779 – 80, 1964 r. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, wzmocniony lisicami, oszalowany. Orientowany. Jednonawowy. Węższe od nawy prezbiterium zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Dwie kruchty – od frontu i z boku nawy. Blaszany dach dwukalenicowy z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną blaszanym hełmem zbliżonym kształtem do baniastego. 

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim. Od frontu chór muzyczny wsparty na czterech słupach z prospektem organowym oraz balustradą tralkową. Nawę i prezbiterium rozdziela belka tęczowa z krucyfiksem z XVIII w. Wyposażenie wnętrza barokowe – ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, ambona oraz chrzcielnica z I połowy XVIII w. 

Ciekawostka:

Postawiony na górce, otoczony drzewami – bardzo ładna lokalizacja. Warty odwiedzenia zwłaszcza późną jesienią bądź wczesną wiosną w trakcie zachodu słońca – niesamowite kolory. Do tego można zrobić sobie spacer około 5 kilometrowy do Naruszewa i stamtąd złapać PKS do Warszawy. Wędrówka przez bezkresy pól jest bardzo relaksująca!
We wsi, niedaleko kościoła, postawiony jest podwójny drewniany krzyż.

Galeria:

Stare Radzikowo - kościół drewniany  Stare Radzikowo - kościół drewniany  Stare Radzikowo - kościół drewniany  Stare Radzikowo - kościół drewniany  Stare Radzikowo - kościół drewniany  Stare Radzikowo - kościół drewniany  Stare Radzikowo - kościół drewniany  Stare Radzikowo - kościół drewniany  Stare Radzikowo - detal kościoła drewnianego  Stare Radzikowo - krzyż drewniany  Stare Radzikowo - krzyż drewniany

Lokalizacja:

Wieś pow. płońskim, gm. Czerwińsk
52°27’18.65″N,                      20°21’34.50″E.
GLat = 52.455180555556,    GLng = 20.359583333333
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank