Stary Lubotyń – kaplica cmentarna p.w. św. Rocha

Stary Lubotyń - drewniana kaplica cmentarna

Historia:

Kaplica cmentarna p.w. św. Rocha zbudowana w I połowie XIX wieku. Obecnie w dość średnim stanie technicznym.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana kaplica konstrukcji zrębowej, z zewnątrz oszalowana. Nieorientowana. Jest to obiekt dość spory jak na kaplicę drewnianą, tym bardziej, iż wnętrze jest trójnawowe. Zbudowano ją na planie prostokąta. Od południa znajduje się kruchta. Blaszany dach dwuspadowy, od frontu wieża nakryta blaszanym hełmem ostrosłupowym z krzyżem, obecnie nieznacznie przechylona. Stan oszalowania także pozostawia wiele do życzenia. 
Warto zwrócić na ozdobne elementy oszalowania, piękne stare drzwi oraz głowę aniołka wyrzeźbioną w drewnie, wiszącą nad wejściem.

Wnętrze:

Podczas objazdów terenowych kaplica była zamknięta i nie udało nam się wejść do środka. Z literatury wiemy jednak, że mieści zabytkowe wyposażenie. W świątyni stoi zabytkowa ambona, której elementy pochodzą z pierwszej połowy XVII wieku oraz ołtarz główny z XVIII wieku. W kaplicy znajduje się również namalowany na desce obraz św. Rocha z XVII wieku, odrestaurowany w XIX i XX wieku.

Galeria:

Stary Lubotyń - drewniana kaplica cmentarna  Stary Lubotyń - drewniana kaplica cmentarna  Stary Lubotyń - drewniana kaplica cmentarna  Stary Lubotyń - drewniana kaplica cmentarna  Stary Lubotyń - drewniana kaplica cmentarna  Stary Lubotyń - szczegół budowy zewnętrznej drewnianej kaplicy cmentarnej  Stary Lubotyń - szczegół budowy zewnętrznej drewnianej kaplicy cmentarnej  Stary Lubotyń - szczegół budowy zewnętrznej drewnianej kaplicy cmentarnej  Stary Lubotyń - szczegół budowy zewnętrznej drewnianej kaplicy cmentarnej  Stary Lubotyń - szczegół budowy zewnętrznej drewnianej kaplicy cmentarnej  Stary Lubotyń - szczegół budowy zewnętrznej drewnianej kaplicy cmentarnej  Stary Lubotyń - szczegół budowy zewnętrznej drewnianej kaplicy cmentarnej

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. ostrowskim,
52°55’55.28″N,                        21°55’37.73″E.
GLat = 52.932022222222,      GLng = 21.927147222222
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank