Stary Mirów – dzwonnica

Stary Mirów - dzwonnica drewniana

Ze względu na pełny opis zabytku na stronie gazety wyborczej podajemy go tutaj (informacje potwierdzone w terenie)

 

Historia:

Drewniana dzwonnica zbudowana w latach 1948-49. Pochodzi z czasu utworzenia parafii rzymskokatolickiej w Starym Mirowie. Wybudowano ją obok tymczasowej kaplicy pw. św. Andrzeja Boboli, którą utworzono w dawnym podworskim budynku gospodarczym. Organizatorem i budowniczym kaplicy, a potem kościoła był ks. Bonawentura Stachura. W 1959 r. pożar zniszczył częściowo kaplicę, która została szybko odbudowana. Pod koniec lat 70. XX wieku wybudowano kościół murowany, drewniana dzwonnica została. W 2013 roku została wpisana do rejestru zabytków ze względu na wartości historyczne.
 

Konstrukcja zewnętrzna:

 

Dzwonnica drewniana konstrukcji jest wybudowana na planie kwadratu, na podmurówce z kamienia łamanego. Dolna strefa jest szalowana gontem z fartuchem, z wejściem i otworem okiennym, nad którymi zachowały się daszki. Środkowa część została oszalowana pionowo z otworami z każdej strony, przesłoniętymi drewnianymi żaluzjami. Dzwonnica przykryta jest dachem czterospadowym, zwieńczonym latarenką – również nakrytą daszkiem czterospadowym. Okno i drzwi wraz z okuciami zachowane zostały w pierwotnym stanie.

 

Ciekawostka:

Budynek dzwonnicy wiąże się z powstaniem parafii w Mirowie i jest jednym z najważniejszych zabytków w gminie. Zalicza się do nielicznych obiektów tego typu wzniesionych po 1945 roku w południowej części województwa mazowieckiego, a jednocześnie wyróżnia się wśród nich bogatą bryłą i wykorzystaniem gontowych szalunków i fartuchów oraz konstrukcji dachu z latarnią. Poza tym została zachowana oryginalna substancja budynku, mimo wielu elementów drewnianych.

Galeria:

Stary Mirów - dzwonnica drewniana  Stary Mirów - dzwonnica drewniana  Stary Mirów - dzwonnica drewniana  Stary Mirów - dzwonnica drewniana  Stary Mirów - dzwonnica drewniana  Stary Mirów - dzwonnica drewniana  Stary Mirów - dzwonnica drewniana  Stary Mirów - dzwonnica drewniana  Stary Mirów - dzwonnica drewniana  Stary Mirów - dzwonnica drewniana  Stary Mirów - dzwonnica drewniana

Lokalizacja:

Wieś w pow. szydłowieckim, gm. Mirów,
51°11’28.07″N,                       21° 1’33.37″E
GLat = 51.191130555556,     GLng = 21.025936111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank