Radom – dzwonnica

Radom - dzwonnica drewniana

Historia:

Dzwonnica z 1880 r. Pierwotnie znajdowała się we wsi Wielgie. Na teren Muzeum Wsi Radomskiej przeniesiona w 1998 r.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej, wzmacniana ryglami i zastrzałami, oszalowana. W przyziemiu okryta fartuchem gontowym. Czterokondygnacyjna, wysoka na 17 metrów, w najwyższej części po jednym, niewielkim otworze głosowym z każdej strony. Zwieńczona gontowym dachem namiotowym z iglicą. 

 

Ciekawostka:

Informacje o miejscowości, skąd pochodzi dzwonnica, wg. strony Muzeum Wsi Radomskiej:
Miejscowość, z której pochodzi cenny zabytek, jest równie ciekawa jak on sam. Wielgie było miejscem, gdzie wraz z Jackiem Malczewskim wychowywał się znany w XIX wieku pisarz Wacław Karczewski vel Marian Jasieńczyk. Wacław Karczewski po latach napisał epopeję chłopską, której akcja dzieje się właśnie w tej miejscowości. Autor starannie opisał okoliczne zwyczaje i obrzędy, np. sobótki. Narracja zabarwiona jest właściwie użytym słownictwem gwarowym. Wielgie jest także tłem dla wielu obrazów Jacka Malczewskiego.

 

Galeria:

Radom - dzwonnica drewniana (Muzeum Wsi Radomskiej)  Radom - dzwonnica drewniana (Muzeum Wsi Radomskiej)  Radom - kościół drewniany i dzwonnica drewniana (Muzeum Wsi Radomskiej)  Radom - dzwonnica drewniana (Muzeum Wsi Radomskiej)  Radom - dzwonnica drewniana (Muzeum Wsi Radomskiej)  Radom - dzwonnica drewniana (Muzeum Wsi Radomskiej)  Radom - dzwonnica drewniana (Muzeum Wsi Radomskiej)  Radom - kościół drewniany i dzwonnica drewniana (Muzeum Wsi Radomskiej)

 

Lokalizacja:

Miasto siedziba powiatu. Muzeum Wsi Radomskiej – ulica Szydłowiecka.
51°21’54.35″N,                        21° 5’0.11″E.
GLat = 51.365097222222,      GLng = 21.083363888889
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank