Strzegowo – dzwonnica

Strzegowo - dzwonnica drewniana

Historia:

Dzwonnica z XIX w. Gruntownie odnowiona wraz z kościołem w ostatnich latach (m.in. wymiana szalunku oraz poszycia dachowego).

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej, pionowo oszalowana. Zbudowana na planie kwadratu, w górnej części posiada po cztery prostokątne otwory głosowe przesłonięte drewnianymi żaluzjami. Nakryta jest blaszanym dachem namiotowym. 

 

Ciekawostka:

Dzwonnica oraz stojący nieopodal kościół zostały gruntownie odremontowane w latach 2010-13. Niestety, zdaniem autorów niniejszej strony, straciły sporo posiadanego wcześniej charakteru i uroku. Szczególnie razi zmieniony kolor szalunku. Choć oczywiście restauracja pozwoli przetrwać budowli kolejne lata, należy zadać pytanie – jak bardzo należy ingerować w wygląd budynku?
W najbliższym otoczeniu kościoła starodrzew, w tym dęby o obwodzie około 6 metrów, które według tradycji zasadził król Kazimierz Wielki. 

Galeria:

Strzegowo - dzwonnica drewniana  Strzegowo - dzwonnica drewniana  Strzegowo - dzwonnica drewniana  Strzegowo - dzwonnica drewniana  Strzegowo - dzwonnica drewniana  Strzegowo - dzwonnica drewniana

 

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. mławskim,
52°53’26.16″N,              20°16’32.75″E.
GLat = 52.8906,             GLng = 20.275763888889
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank