Święcieniec – kościół pw. Św. Anastazego i Wincentego

Święcieniec - kościół drewniany

Historia:

Kościół parafialny p.w. Św. Anastazego i Wincentego z 1724 r. Kilkukrotnie remontowany: w latach 1725, 1774, 1853. Około 1900 roku przebudowany.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Obecnie bezstylowy. Orientowany, jednonawowy. Zbudowany na kamiennej podmurówce, na rzucie prostokąta z węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Do północnej ściany prezbiterium dobudowana zakrystia, zaś od południa niewielka przybudówka. Nakryty blaszanym dachem jednokalenicowym, dwuspadowym. Od frontu okazała sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę z latarnią. Elewacje podzielone symetrycznie wąskimi pilastrami. Okna zamknięte łukiem odcinkowym. Fasada trójdzielna z wejściem na osi.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim pokrytym polichromią z 1956 r. Jednoprzestrzenne, o ścianach przedłużonych rozczłonkowanych czterema żłobkowanymi pilastrami. Wyposażenie stanowią trzy XVII-wieczne barokowe ołtarze (główny i dwa boczne) oraz XVIII-wieczna chrzcielnica.

 

Ciekawostka:

Miejscowość Świecieniec jest trudna do znalezienia na większości map. Najprościej dojechać autobusem podmiejskim z pobliskiego Płocka. 

Galeria:

Świecieniec - kościół drewniany  Świecieniec - kościół drewniany  Świecieniec - kościół drewniany  Świecieniec - kościół drewniany  Świecieniec - kościół drewniany  Świecieniec - kościół drewniany  Świecieniec - kościół drewniany  Świecieniec - kościół drewniany i kaplica drewniana  Świecieniec - kościół drewniany  Świecieniec - kościół drewniany  Świecieniec - kościół drewniany

Lokalizacja:

Wieś w pow. płockim, gm. Słupno,
52°31’27.06″N,                      19°54’44.60″E.
GLat = 52.524183333333,    GLng = 19.912388888889
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank