Święte Miejsce – kościół p.w. Narodzenia NMP

Święte Miejsce - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Narodzenia NMP zbudowany na przełomie XIX i XX wieku (wg. niektórych źródeł w 1906 r.). Powstał z przebudowy niewielkiej kaplicy pochodzącej z początku XIX w. W trakcie I Wojny Światowej uszkodzony. Rozbudowa w 1950 r. (dobudowa prezbiterium i kaplic). 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Jednonawowy. Orientowany. Zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Prezbiterium wyodrębnione zewnętrznie z nawy, zamknięte pięciobocznie. Kaplice boczne zamknięte prostokątnie. Blaszany dach dwukalenicowy, z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną hełmem cebulastym z latarnią. 

 

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte pozornym sklepieniem kolebkowym, obite boazerią. Od frontu chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z neobarokowym prospektem organowym. W neobarokowym ołtarzu głównym słynący łaskami obraz Matki Boskiej Częstochowskiej (tzw. MB Bartnicka), pochodzący z XVIII w. Ambona neobarokowa z k. XIX w. 

 

Ciekawostka:

Według legendy krążącej po okolicznych miejscowościach w 1700 r. w koronie lipy we wsi Bartny Borek trzem dziewczynkom-pastuszkom objawiła się Matka Boska. W pobliżu lipy znajdowała się studnia, której woda miała cudowną moc i używano jej do celów leczniczych. Natomiast w miejscu objawienia zbudowano kapliczkę. Do miejsca tego licznie przybywali pielgrzymi. Po kilkudziesięciu latach woda straciła cudowną moc, kiedy to pewna kobieta utopiła w studni swoje dziecko. 

Galeria:

Święte Miejsce - drewniany kościół   Święte Miejsce - drewniany kościół   Święte Miejsce - drewniany kościół   Święte Miejsce - kościół drewniany  Święte Miejsce - kościół drewniany  Święte Miejsce - kościół drewniany  Święte Miejsce - kościół drewniany  Święte Miejsce - kościół drewniany  Święte Miejsce - kościół drewniany  Święte Miejsce - kościół drewniany i dzwonnica drewniana  Święte Miejsce - wnętrze drewnianego kościoła  Święte Miejsce - wnętrze drewnianego kościoła  Święte Miejsce - wnętrze drewnianego kościoła  Święte Miejsce - mao mao?

Lokalizacja:

Wieś w pow. przasnyskim, gm. Przasnysz,
53° 3’7.91″N,                           20°57’57.17″E.
GLat = 53.052197222222,       GLng = 20.965880555556

Kościół p.w. Narodzenia NMP z przeł. XIX i XX w. powstały z przebudowy z kaplicy z p. XIX w. Podawana także data budowy: 1908 r. Uszkodzony w czasie 1 wojny światowej. Rozbudowany w 1950 r. o prezbiterium i dwie kaplice. 

Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank