Szczutowo – kościół p.w. św. Marii Magdaleny

Szczutowo - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny z połowy XVIII wieku. Przebudowany w 1870 r. Kilkukrotnie remontowany: w latach 1820, 1963-1964 i ostatnio 1993–1998. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, wzmocniony lisicami, pionowo oszalowany. Orientowany. Jednonawowy. Wg. niektórych informacji zrąb zbudowany jest z drewna modrzewiowego. Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte prostokątnie z dwoma bocznymi zakrystiami. Do nawy dobudowane kruchty – frontowa i boczna. Blaszany dach dwukalenicowy z wieżyczką na sygnaturkę w frontowej części kalenicy, zwieńczoną hełmem z latarnią. Nad bocznymi zakrystiami podwójny dach dwuspadowy.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim. Udekorowane jest polichromią autorstwa A. Rochowicza z 1965 r. Od frontu chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Z zabytkowego wyposażenia należy wymienić dwa barokowe ołtarze boczne i ambonę. Ołtarz główny współczesny.

Ciekawostka:

Kościół położony jest nieopodal jeziora Szcuztowo. Warto odwiedzić go zwłaszcza wczesnym rankiem, o wschodzie słońca, gdy mgły parującego zbiornika wodnego rozpraszają promienie wschodzącego słońca.
Obok kościoła znajduje się dzwonnica. Jest to prawdopodobnie obiekt blaszany, choć być może pod metalowym fartuchem znajdują się elementy drewniane. Brak jednak informacji na ten temat.

Galeria:

Szczutowo - kościół drewniany  Szczutowo - kościół drewniany  Szczutowo - kościół drewniany  Szczutowo - kościół drewniany  Szczutowo - kościół drewniany  Szczutowo - kościół drewniany  Szczutowo - kościół drewniany  Szczutowo - kościół drewniany  Szczutowo - dzwonnica  Szczutowo - dzwonnica  Szczutowo - wnętrze kościoła drewnianego  Szczutowo - wnętrze kościoła drewnianego

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. sierpeckim,
52°56’18.50″N,                         19°34’35.46″E.
GLat = 52.938472222222,        GLng = 19.576516666667
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank