Szreńsk – dzwonnica

Szreńsk - dzwonnica drewniana

Historia:

Dzwonnica z XVIII wieku.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, pionowo oszalowana. Wkomponowana jest w murek otaczający teren kościelny. W górnej części arkadowo ujęte trzy otwory głosowe na każdej ścianie. Nakryta jest czterospadowym blaszanym dachem zwieńczonym niewielką wieżyczką z namiotowym daszkiem.

 

Ciekawostka:

Dzwonnica stoi przy gotyckim kościele murowanym, który także jest wart odwiedzenia.
Dokładniejsi obserwatorzy znajdą może skrywające się życie w starym drewnie oszalowania zabytku. Nam udało się uwiecznić skakuna, niewielkiego drapieżnego pająka, który nie buduje sieci, ale aktywnie poszukuje ofiar. Dla ludzi oczywiście nie jest groźny, natomiast warto przyjrzeć się jego olbrzymim oczom :)

Galeria:

Szreńsk - dzwonnica drewniana  Szreńsk - dzwonnica drewniana  Szreńsk - dzwonnica drewniana  Szreńsk - dzwonnica drewniana  Szreńsk - drzwi dzwonnicy  Szreńsk - drzwi dzwonnicy  Szreńsk - detal oszalowania dzwonnicy  Szreńsk - skakun na drewnianej dzwonnicy  Szreńsk - skakun na drewnianej dzwonnicy  Szreńsk - skakun na drewnianej dzwonnicy

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. mławskim,
53° 0’39.07″N,                          20° 7’21.68″E.
GLat = 53.010852777778,       GLng = 20.122688888889
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank