Tarnów – kościół

Tarnów - kościół drewniany

Historia:

Kościół Votum Aleksa z 2010 roku. Ufundowany anonimowo przez pisarza mieszkającego w Tarnowie, stanął w miejscu drewnianego kościoła, który spłonął w czasie wojny. Skarpa, na której stoi kościół, znajduje się tuż nad Wisłą. Został zaprojektowany przez pracownię Beton (Marta Rowińska i Lech Rowiński). Nominowany do  Nagrody Miesa van ser Rohe  2011.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół konstrukcji szkieletowej. Postawiony na betonowej wylewce. Ma 12 m wysokości, 9 m długości i blisko 5 m szerokości. Cała budowla obita jest gontem, oprócz ściany ołtarzowej, która jest cała przeszklona, ukazując elementy konstrukcyjne. Poza tym brak okien oraz ogólnie rozumianego dachu. Z frontu przybity metalowy krzyż.

 

Ciekawostka:

Bardzo ładne położenie na skarpie wiślanej. Teren powoli zagospodarowywany.
Obiekt został zauważony przez media:
http://www.egarwolin.pl
http://archirama.muratorplus.pl
http://www.sztuka-architektury.pl - polecamy ze wzgledu na plany budowli.

Galeria:

Zostanie dodana w bliskiej przyszłości

Lokalizacja:

Wieś w pow. garwolińskim, gmina Wilga
Tarnów 39, 08-470 Tarnów, Poland
 51°47’26.80″N                      21°25’56.96″E
GLat = 51.7907778,    GLng = 21.43248888888889
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank