Troszyn Polski – kościół p.w. św. Leonarda

Troszyn Polski - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Leonarda z 1636 r. Remontowany w połowie XIX wieku oraz w 1926 r. (wymiana pokrycia dachu na blachę). Restaurowany w latach 80 XX wieku, niestety z częściowym zatarciem cech stylowych. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, wzmocniony lisicami, poziomo oszalowany. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty trójbocznie. Z boku nawy dość szeroka zakrystia połączona z kruchtą, dość niekorzystnie wpływająca na proporcje budowli. Kruchta od frontu nawy. Blaszany dach jednokalenicowy, od strony północnej przeciągnięty nad zakrystią i kruchtą, z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną hełmem blaszanym z dużym metalowym krzyżem. Nad kruchtą frontową blaszany dach dwuspadowy.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim w nawie, natomiast w prezbiterium stropem kolekowym. Od frontu ulokowany chór muzyczny, wsparty na dwóch słupach z prospektem organowym z okresu budowy kościoła. Belka tęczowa z datą budowy „1636”. Wyposażenie późnorenesansowe z okresu budowy kościołą: ołtarz główny, ołtarz boczny oraz ambona. 

Ciekawostka:

Jest to jeden z najmniejszych kościołów drewnianych na terenie województwa mazowieckiego. Jest także jednym z najstarszych. Niestety, budowla nie sprawia takiego wrażenia, głównie za sprawą ostatniego remontu, w trakcie którego wymieniono między innymi oszalowanie.

Galeria:

Troszyn Polski - kościół drewniany  Troszyn Polski - kościół drewniany  Troszyn Polski - kościół drewniany  Troszyn Polski - kościół drewniany  Troszyn Polski - kościół drewniany  Troszyn Polski - kościół drewniany  Troszyn Polski - kościół drewniany  Troszyn Polski - kościół drewniany

Lokalizacja:

Wieś w pow. płockim, gm. Gąbin,
52°26’51.84″N,                         19°49’58.99″.
GLat = 52.447733333333,       GLng = 19.833052777778
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank