Unieck – kościół p.w. św. Jakuba Apostoła

Unieck - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Jakuba Apostoła zbudowany w 1871 roku staraniem księdza Ludwika Pajęckiego. Uszkodzony w czasie II wojny światowej oraz kilka lat później w wyniku pożaru. Odremontowany w latach 1951-54. Restaurowany w latach 1989-93. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, pionowo oszalowany. Orientowany. Trójnawowy. Front zbudowany w stylu klasycystycznym. Prezbiterium jest węższe od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią od południa. Masywna, wyodrębniona z bryły kościoła fasada frontowa z portykiem wgłębnym z kolumnami, zwieńczona płaskim, trójkątnym szczytem. Blaszany dach dwukalenicowy, nad zakrystią pulpitowy. Nad fasadą frontową duży, blaszany hełmem (neo)barokowy z latarnią. 

 

Wnętrze:

Trójpodział wnętrza zaznaczony dwoma rzędami drewnianych kolumn. Od frontu chór muzyczny z prospektem organowym z instrumentem z końca XIX w. Wyposażenie głównie barokowe: dwa ołtarze boczne, ambona i chrzcielnica pochodzą z XVIII w. Ołtarz główny współczesny.
Galeria:
Unieck - drewniany kościół   Unieck - drewniany kościół   Unieck - drewniany kościół   Unieck - drewniany kościół   Unieck - drewniany kościół   Unieck - kościół drewniany  Unieck - kościół drewniany  Unieck - kościół i dzwonnica drewniane Unieck - kościół i dzwonnica drewniane   Unieck - kościół i dzwonnica drewniane    Unieck - kościół i dzwonnica drewniane

Lokalizacja:

Wieś w pow płońskim, gm. Raciąż,
52°52’1.55″N,                         20°11’55.89″E.
GLat = 52.867097222222,     GLng = 20.198858333333
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank