Waliska – kościół p.w. Matki Kościoła

Waliska - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Matki Kościoła (pierwotnie Świętego Krzyża) zbudowany około 1650 roku z fundacji Agnieszki Łakomej. Kilkukrotnie remontowany, w minionym wieku w latach 1945, 1975 oraz 1984 – 85. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, pionowo oszalowany. Orientowany. Jednonawowy. Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte prostokątnie z niewielką zakrystią na osi. Z boku nawy zewnętrzna ambona – ewenement na skalę województwa mazowieckiego!
Blaszany dach dwukalenicowy z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną blaszanym hełmem stożkowym. Nad zakrystią dach wielopołaciowy. Ambona także zadaszona niewielkim blaszanym daszkiem.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim. Od frontu chór muzyczny, wsparty na dwóch słupach, z rokokowym prospektem organowym. Belka tęczowa z barokowymi: krucyfiksem i ludowymi rzeźbami Świętej Weroniki i Barbary. Ołtarz główny z przełomu XVII i XVIII w. 

Ciekawostka:

Kościół ma dość starą metrykę. Za bardzo ciekawy należy uznać fakt, że od strony północnej, w dawnych wierzeniach diabelskiej, brak jest okien. Takie rozwiązanie spotyka się w najstarszych zachowanych kościołach w Polsce – w wielu okna zostały przebite w późniejszym okresie. Brak takiego rozwiązania w kościele w Waliskach oznacza, że uniknął on przebudów i pomimo remontów ukazuje, jak wyglądały niewielkie kościoły wiejskie w XVII wieku.

Galeria:

Waliska - kościół drewniany  Waliska - kościół drewniany  Waliska - kościół drewniany  Waliska - kościół drewniany  Waliska - kościół drewniany  Waliska - drewniany kościół   Waliska - drewniany kościół   Waliska - drewniany kościół   Waliska - drewniany kościół   Waliska - drewniany kościół   Waliska - kościół drewniany

Lokalizacja:

Wieś w pow. grójeckim, gm. Nowe Miasto n/Pilicą,
51°35’21.27″N,                         20°36’50.04″E.
GLat = 51.589241666667,       GLng = 20.613888888889
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

1 comment for “Waliska – kościół p.w. Matki Kościoła

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank