Warszawa Bemowo – dzwonnica

Warszawa Bemowo - dzwonnica drewniana

Historia:

Dzwonnica drewniana z końca XX wieku, pozostałość po drewnianym kościele p.w. św. Łukasza Ewangelisty, wzniesionym przez górali w 1991 na bazie przeniesionego obiektu z Jedlińska koło Radomia, który spłonął 24 września 2004 roku, w piątek, około godziny 5.30. Z pożaru uratowano jeden kielich, niewielki krzyżyk i relikwiarz z cząstkąrelikwii św. ojca Pio, które to dzień wcześniej sprowadzono z Włoch. Kościół nie był zabytkowy, miał około 40 lat. Dzwonnica stoi na pustym placu zapełnionym materiałami budowlanymi, w kiepskim stanie. Od strony Górczewskiej jest całkowicie niewidoczna, pokryta plątaniną bluszczu.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, dolna część oszalowana poziomo, górna otwarta, widać elementy konstrukcyjne. Zbudowana na planie kwadratu, ściany pochyłe. Trudno powiedzieć coś o budowie dachu, w lato jest całkowicie niewidoczny.

Galeria:

Zostanie dodana w przyszłości

Lokalizacja:

Górce – jedno z osiedli w Warszawie, obecnie w dzielnicy Bemowo, w zachodniej części Warszawy. Dawna wieś, znana m.in. z Ogrodów Ulrychów, która dała nazwę jednej z głównych ulic Woli i Bemowa - Górczewskiej (patrz: wikipedia)
Górczewska 176, Warszawa, Poland
 52°14’23.40″N                     20°55’2.27″E
GLat = 52.2398333,      GLng = 20.917297222222224
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank