Warszawa Białołęka – kaplica

Warszawa Białołęka - Kaplica pw. Jasnogórskiej Matki Kościoła

Historia:

Kaplica pw. Jasnogórskiej Matki Kościoła, znajdująca się w chacie z Zalasa, przywiezionej z inicjatywy Prymasa Wyszyńskiego w 1973 roku. Poświęcona w 1975 r.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana kaplica konstrukcji zrębowej, z zewnątrz oszalowana, posadowiona na wysokiej podmurówce z podpiwniczeniem. Oszalowanie części frontowej ozdobione motywami kurpiowskimi. Od frontu balkon, zaprojektowany przez Kardynała Wyszyńskiego. Część budowli wyższa, co skutkuje dwukalenicowym dachem dwuspadowym, blaszanym. Z zewnątrz brak wyraźnych cech wskazujących na sakralną funkcję budowli.

 

Wnętrze:

Niezabytkowe, stylizowane na wiejski kościół.

Ciekawostka:

Kaplica położona w ładnym, półnaturalnym otoczeniu leśnym. Otoczona ogrodzeniem, z zamkniętą bramą. Aby dostać się na teren, należy dzwonić przez domofon.

Galeria:

Zostanie dodana w najbliższym czasie.

Lokalizacja:

Stolica Polski, dzielnica Warszawy na prawym brzegu Wisły,
Świerkowa 4, wejście od strony Chlubnej, 03-054 Warszawa
 52°21’37.71″N                        20°57’32.41″E
GLat = 52.360475,       GLng = 20.959002777777776
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank