Warszawa Białołęka – kościół p.w. Michała Archanioła

Warszawa Białołęka - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Michała Archanioła z 1717 r. zbudowany z fundacji bernardynów. Wg. niektórych źródeł jego historia może sięgać nawet 1534, kiedy to królowa Bona ufondowała tutaj pierwszy drewniany kościół, zaś data 1717 jest jedynie datą gruntownej przebudowy. Wiadomo, że kościół by wielokrotnie niszczony i odbudowywany – podobnie było po II Wojnie Światowej. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, pionowo oszalowany. Pierwotny kościół zbudowany był z drewna modrzewiowego, po odbudowach nie jest to pewne. Jest to kościół jednonawowy, nieorientowany. Jego prezbiterium jest mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z dwoma bocznymi zakrystiami. Kruchta dostawiona frontalnie do nawy, poprzedzona gankiem podpartym na dwóch słupach. Dwukalenicowy, gontowy dach posiada wieżyczkę na sygnaturkę zwieńczoną cebulastym hełmem z latarnią.

 

Wnętrze:

Wnętrze odnowione, wyłożone boazerią. Strop płaski. Zabytkwy barokowy ołtarz z XVII wieku oraz także barokowe figury i obrazy z wieku następnego.

Ciekawostka:

Pomimo niepewnej metryki kościoła, z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że jest to najstarsza drewniana budowla na terenie Miasta Stołecznego Warszawy.

Galeria:

Warszawa Białołęka - kościół drewniany  Warszawa Białołęka - kościół drewniany  Warszawa Białołęka - kościół drewniany  Warszawa Białołęka - kościół drewniany  Warszawa Białołęka - kościół drewniany  Warszawa Białołęka - drewniany kościół p.w. Michała Archanioła   Warszawa Białołęka - drewniany kościół p.w. Michała Archanioła   Warszawa Białołęka - drewniany kościół p.w. Michała Archanioła   Warszawa Białołęka - drewniany kościół p.w. Michała Archanioła   Warszawa Białołęka - drewniany kościół p.w. Michała Archanioła   Warszawa Białołęka - kościół drewniany

Lokalizacja:

Stolica Polski, dzielnica Warszawy na prawym brzegu Wisły, ul. Głębocka 119,
52°19’15.36″N,                         21° 3’57.48″E
GLat = 52.320933333333,       GLng = 21.065966666667
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank