Warszawa Bródno – kościół

Warszawa p Bródno

Historia:

Kościół p.w. Świętego Wincentego a Paulo z lat 1887 – 88. Kościół został zbudowany wg projektu architekta Edwarda Cichockiego jako drewniany z powodu zakazu władz carskich budowy obiektów murowanych na przedpolu fortyfikacji okalających miasto. Wykorzystano do budowy kościoła drewno z rusztowania po remoncie kolumny Zygmunta. Remontowany wielokrotnie w latach: 1913, 1932, 1980, 1983, 1987 i 1991 r. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół trójnawowy, konstrukcji słupowo – ramowej, neogotycki. Zbudowany z żywicznego drewna sosnowego. Wykorzystane do budowy drewno pochodziło z rusztowania po remoncie kolumny Zygmunta. Nieorientowany (prezbiterium skierowane na północ). Dwie kruchty boczne oraz jedna od frontu nawy. Dach jednokalenicowy, kryty gontem. Wieżyczka czworoboczna na sygnaturkę nad frontową częścią nawy, zwieńczona spiczastym hełmem z krzyżem.

 

Wnętrze:

Podział wnętrza trzema parami słupów. Strop płaski, wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór także jest wsparty na słupach. Neogotycka polichromia. Neogotycki ołtarz główny z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego i dwa boczne neogotyckie z k. XIX w.

 

 

Galeria:

 Warszawa Bródno - kościół drewniany  Warszawa Bródno - kościół drewniany  Warszawa Bródno - kościół drewniany  Warszawa Bródno - kościół drewniany  Warszawa Bródno - detal - kościół drewniany  Warszawa Bródno - drewniany kościół   Warszawa Bródno - drewniany kościół

 

 

Lokalizacja:

Miasto Stołeczne Warszawa, Cmentarz Brudnowski, wejście od ul. św. Wincentego
52°16’42.54″N,                       21° 2’33.12″E
GLat = 52.278483333333,      GLng = 21.042533333333

Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank