Warszawa Praga Południe – dzwonnica

Warszawa Praga Południe - drewniana dzwonnica

Historia:

Dzwonnica z 1817 roku. Ze względu na kiepski stan techniczny od kilku lat nie jest użytkowana. Teoretycznie znajduje się pod opieką Konserwatora Zabytków, w praktyce niewiele jest robione w celu poprawy stanu tego zabytku. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej, wzmocniona żelaznym stelażem, pionowo oszalowana. Zbudowana na planie kwadratu, dwukondygnacyjna, górna kondygnacja węższa od dolnej. Z każdej strony po jednym otworze głosowym, ukazującym dzwony, w kształcie zbliżonym do półokręgu. Dzwonnica nakryta jest blaszanym dachem namiotowym. Jeden z wiszących w niej dzwonów pochodzi jeszcze z 1722 roku.

 

Ciekawostka:
Jest to jedyna w Warszawie drewniana dzwonnica stojącą przy murowanym kościele (takich przypadków na Mazowszu jest wyjątkowo dużo), w tym wypadku stoi ona na terenie zespołu kościoła p.w. MB Zwycięskiej. Kościół ten powstał w miejscu rozebranej w XVIII w. drewnianej świątyni pw. św. Stanisława Biskupa.
Dzwonnicę otaczają resztki Cmentarza Kamionkowskiego – najstarszej zachowanej warszawskiej nekropolii. Odkopano kilka zabytkowych grobów.

W pobliżu – ciekawostka dla smakoszy czekolady – znajduje się sklep fabryczny Wedla. Smakowity zapach z pewnością umili zwiedzanie starej dzwonnicy 

Galeria:

Warszawa Praga - dzwonnica drewniana  Warszawa Praga - dzwonnica drewniana  Warszawa Praga - dzwonnica drewniana  Warszawa Praga - dzwonnica drewniana  Warszawa Praga - dzwonnica drewniana

Lokalizacja:

Stolica Polski, dzielnica Warszawy na prawym brzegu Wisły, ul. Grochowska 365,
52°14’48.52″N,                      21° 3’11.22″E
GLat = 52.246811111111,      GLng = 21.053116666667
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank