Warszawa Stara Miłosna – kościół drewniany

Stara Miłosna - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany w 1916 r. przez cieślę Wacława Wędrowskiego według projektu Bronisława Gajewskiego. Pierwotnie znajdował się w Rokitnie koło Błonia i był p.w. Wniebowzięcia NMP. Na obecne miejsce przeniesiony w latach 1948 – 50. W tym okresie przebudowany przez architekta Stanisława Marzyńskiego. Dnia 22.01.2006 r. uległ częściowemu spaleniu – pożar kruchty i fasady frontowej, odbudowany.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej (według niektórych źródeł konstrukcji sumikowo–łątkowej, rzadko spotykanej w województwie mazowieckim), z zewnątrz oszalowany – w dolnej części pionowo, w górnej poziomo. Nieorientowany. Jednonawowy. Prezbiterium jest węższe od nawy, prostokątnie zamknięte z dwoma bocznymi zakrystiami. Od frontu nawy kruchta. Na tylnej ścianie budowli powieszony drewniany krucyfiks. Gontowy dach dwukalenicowy, z dwoma wieżyczkami na sygnaturkę –  większa z przodu, ośmioboczna, zwieńczona blaszanym, cebulastym hełmem z latarnią. Mniejsza, z tyłu, kwadratowa, zwieńczona metalowym krzyżem. 

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim z kasetonami autorstwa Anny Grocholskiej, ze scenami ze Starego i Nowego Testamentu. W trakcie remontu po pożarze pod uszkodzoną boazerią odsłonięto starszą polichromią autorstwa Wincentego Kiliana i Zygmunta Wieniawy – Markiewicza z lat 50 XX w. Przedstawia ona Chrystusa, grających aniołów oraz świętych Judę Tadeusza i Stanisława. Wyposażenie niezabytkowe oprócz trzech barokowych figur pochodzących ze Śląska.

Ciekawostka:

Kościół posadowiony jest na wzniesieniu, położony w ładnym, naturalnym otoczeniu. Tuż za ogrodzeniem rozpoczyna się Mazowiecki Park Krajobrazowy, skąd można rozpocząć wycieczki piesze czy rowerowe po okolicznych lasach.

Galeria:

Stara Miłosna - kościół drewniany  Stara Miłosna - kościół drewniany  Stara Miłosna - kościół drewniany  Stara Miłosna - kościół drewniany  Stara Miłosna - kościół drewniany  Stara Miłosna - kościół drewniany  Stara Miłosna - kościół drewniany  Stara Miłosna - kościół drewniany  Stara Miłosna - kościół drewniany  Stara Miłosna - kościół drewniany  Stara Miłosna - kościół drewniany  Stara Miłosna - rzeźba ludowa

Lokalizacja:

Stolica Polski, dzielnica Warszawy na prawym brzegu Wisły. Kościół położony jest na osiedlu Stara Miłosna, na ulicy Borkowskiej.

52°13’16.97″N,                        21°13’14.47″E
GLat = 52.221380555556,      GLng = 21.220686111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank