Warszawa Targówek Fabryczny – dzwonnica

Targówek fabryczny - dzwonnica drewniana

Historia:

Drewniana dzwonnica z 1919 roku. Od wielu lat używana jako składzik kościelny, w ostatnich latach wyremontowana, służy jako kaplica-izba muzealna. Obecnie mieści się tam wystawa pt. “Targówek mówi”.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Dzwonnica konstrukcji szkieletowej, oszalowana. Szkielet tworzą szyny rozbieranej w międzyczasie kolei petersburskiej. Szalowanie wymienione w ostatnich latach. Na parterze sala muzealna, na górze miejsce na dzwony.

 

Wnętrze:

Wnętrze niezabytkowe. Obecnie prezentowana w niej wystawa poświęcona Targówkowi. Składają się na nią historyczne zdjęcia, często niepublikowane, pochodzące z domowych archiwów mieszkańców, a także część multimedialna – sami mieszańcy opowiadają swoje wspomnienia z dzieciństwa. Dzwonnica z wystawą w środku zamknięta jest w środku tygodnia, ale ma być otwarta w niedzielę, po każdej mszy świętej (zaczynają się o g. 9, 11, 16.30).

 

Galeria:

           

 

Lokalizacja:

Miasto Stołeczne Warszawa, Targówek Fabryczny, ul. Księcia Ziemowita.
52°15’59.12″N,                             21° 4’8.49″E
GLat = 52.266422222222,           GLng = 21.069025

 

Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank