Warszawice – kościół p.w. św. Jana Chrzciciela

Warszawice - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela zbudowany w 1736 roku z fundacji marszałka wielkiego koronnego, Franciszka Bielińskiego. Restaurowany w 1844 i 1945 r. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, wzmocniony lisicami, pionowo oszalowany. Orientowany. Trójnawowy. Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte prostokątnie z bocznymi zakrystiami. Od frontu nawy i z boku prezbiterium dostawione dwie kruchty. Budowlę nakrywa blaszany dach jednokalenicowy, wielopołaciowy, z okapem za prezbiterium.  Na kalenicy drewniana wieżyczką na sygnaturkę zwieńczona blaszanym hełmem z latarnią.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim. Prezbiterium i nawa ozdobiona polichromią z II połowy XIX w. Trójpodział wnętrza zaznaczony dwoma parami kolumn. Chór muzyczny także jest wsparty na czterech kolumnach. Najstarszym elementem wyposażenia jest belka tęczowa z barokowym krucyfiksem z I połowy XVIII w. Dwa ołtarze boczne z XIX w. o cechach ludowego baroku. Kropielnica barokowa z XVIII w. Ołtarz główny współczesny.

Ciekawostka:

Przed kościołem stoi dwukondygnacyjna murowana dzwonnica, tworząca razem z drewnianą budowlą podobny zespół sakralny, co w Wodyniach.

Galeria:

Warszawice - kościół drewniany  Warszawice - kościół drewniany  Warszawice - kościół drewniany  Warszawice - kościół drewniany  Warszawice - kościół drewniany  Warszawice - drewniany kościół p.w. św. Jana Chrzciciela  Warszawice - drewniany kościół p.w. św. Jana Chrzciciela  Warszawice - drewniany kościół p.w. św. Jana Chrzciciela  Warszawice - drewniany kościół p.w. św. Jana Chrzciciela  Warszawice - drewniany kościół p.w. św. Jana Chrzciciela

Lokalizacja:

Wieś w pow. otwockim, gm. Sobienie – Jeziory,
51°58’14.60″N,                       21°18’28.63″
GLat = 51.970722222222,     GLng = 21.307952777778
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank