Węgra – kościół p.w. św. Jana Chrzciciela

Węgra - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela z 1730 r. z zakrystią z 1535 r. Zbudowany został przez Bartłomieja Węgierskiego. Przebudowany w XIX w. W czasie II wojny światowej pełnił rolę magazynu, podobnie jak kościół w Zarębach. Po wojnie remontowany w 1956 r. i ostatnio w latach 1992 – 93. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, pionowo oszalowany. Orientowany. Trójnawowy. Prezbiterium jest węższe od nawy, zamknięte prostokątnie z murowaną, obecnie oszalowaną zakrystią z boku. Od frontu i po bokach nawy dobudowane niewielkie kruchty. Blaszany dach jednokalenicowy z czworoboczną drewnianą wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną blaszanym daszkiem namiotowym. Od frontu na kalenicy malutki krzyż.

 

Wnętrze:

Wnętrze podzielone na trzy części sześcioma słupami ustawionymi w dwa rzędy po trzy sztuki. Nakryte jest stropem kolebkowym w nawie głównej i prezbiterium, natomiast w nawach bocznych są stropy płaskie. Od frontu chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z prospektem organowym. Wyposażenie wnętrza utrzymane w duchu baroku: ołtarz główny barokowy, swa ołtarze boczne neobarokowe z II połowy XIX w, natomiast ambona jest rokokowa i pochodzi z II połowy XVIII w. 

Galeria:

Węgra - kościół drewniany  Węgra - kościół drewniany  Węgra - kościół drewniany  Węgra - kościół drewniany  Węgra - kościół drewniany  Węgra - kościół drewniany  Węgra - kościół drewniany  Węgra - kościół drewniany  Węgra - drewniany kościół p.w. św. Jana Chrzciciela  Węgra - drewniany kościół p.w. św. Jana Chrzciciela  Węgra - drewniany kościół p.w. św. Jana Chrzciciela  Węgra - drewniany kościół p.w. św. Jana Chrzciciela  Węgra - drewniany kościół p.w. św. Jana Chrzciciela  Węgra - drewniany kościół p.w. św. Jana Chrzciciela  Węgra - drewniany kościół p.w. św. Jana Chrzciciela  Węgra - kościół drewniany i dzwonnica drewniana

Lokalizacja:

Wieś w pow. przasnyskim, gm. Czernice Borowe,
53° 3’10.92″N,                        20°46’12.17″E.
GLat = 53.053033333333,      GLng = 20.770047222222
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank