Węgrzynowo – kościół

Węgrzynowo - kościół drewniany

Historia:

Drewniany kościół pw. św. Ducha z 1694 roku, wzniesiony staraniem miejscowego proboszcza ks. A. Pszczółkowskiego. Konsekrowany dwa lata później przez biskupa Załuskiego. Dwukrotnie przerabiany, w XVIII i XIX wieku. Gruntownie remontowany w latach 1968-72.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, wzmocniony lisicami, na zewnątrz oszalowany z olistwowaniem. Orientowany. Trójnawowy. Korpus zbudowany na planie prostokąta, prezbiterium węższe od nawy, zamknięte trójbocznie. Od północy do prezbiterium dobudowana jest zakrystia. Blaszany dach dwukalenicowy, oddzielny nad nawą i prezbiterium, dwuspadowe, od wschodu nad prezbiterium trójspadowy, nad zakrystią dach dwupołaciowy. Na kalenicy ośmioboczna, ażurowa wieżyczka na sygnaturkę ze strzelistym hełmem zwieńczonym krzyżem.

 

Wnętrze:

Wnętrze rozdzielone dwiema parami słupów, przykryte stropem płaskim. Od wejścia chór muzyczny takze wsparty na dwóch słupach. Na wyposażenie składają się barokowy ołtarz główny z obrazem „Zesłanie Ducha Świętego” z początku XVIII w., dwa ołtarze boczne z XX. oraz barokowe chrzcielnica i ambona z początku XVIII w. 

Ciekawostka:

Kościół jest niewidoczny z drogi krajowej nr. 57, oddalony jest od niej o ok. 200 m. Leży w pobliżu rzeki Węgierki. Można go swobodnie obejść z każdej strony.

Galeria:

Węgrzynowo - kościół drewniany  Węgrzynowo - kościół drewniany  Węgrzynowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Węgrzynowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Węgrzynowo - kościół drewniany  Węgrzynowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Węgrzynowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Węgrzynowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Węgrzynowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Węgrzynowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Węgrzynowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Węgrzynowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Węgrzynowo - kościół drewniany  Węgrzynowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Węgrzynowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Węgrzynowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Węgrzynowo - kościół i dzwonnica drewniane  Węgrzynowo - kościół i dzwonnica drewniane  Węgrzynowo - kościół drewniany  Węgrzynowo - kościół drewniany

Lokalizacja:

Wieś w pow. makowskim, gminie Płoniawy-Bramura,
52°55’35.11″N,                        21° 1’44.71″E.
GLat = 52.926419444444,      GLng = 21.029086111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank