Wielgolas Brzeziński – kościół p.w. Matki Odkupiciela

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Matki Odkupiciela z 2007 r. Kościół pierwotnie zbudowany w Zatorach nad Bugiem w powiecie pułtuskim wg projektu Łukasza Wolskiego z materiału po umocnieniach okopów w 1915 r. i nosił wezwanie Świętego Franciszka z Asyżu. W 1934 r. przeniesiony (i przekształcony) do Warszawy, dzielnica Okęcie. W 1987 r. ponownie rozebrany i przeniesiony do Starej Wsi koło Otwocka. Rozebrany w związku z budową nowego kościoła w sierpniu 2007 r. a następnie przewieziona i złożona w Wielgolasie Brzezińskim, niedaleko stacji PKP Cisie.

 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji szkieletowej, oszalowany. Ze starej świątyni pozostał tylko stelaż, okna, ławki i ołtarz. Uzupełniono konstrukcję drewnianą, wymieniono ubytki. Nieorientowany. Blaszany dach jednokalenicowy. W przedniej części kwadratowa wieżyczka na sygnaturkę. Od tyłu do bryły kościoła dołączony murowany budynek mieszkalny. 
 
 
Wnętrze:
Niezabytkowe.

 

 

Galeria:

Wielgolas Brzeziński - kościół drewniany  Wielgolas Brzeziński - kościół drewniany  Wielgolas Brzeziński - kościół drewniany  Wielgolas Brzeziński - drewniany kościół   Wielgolas Brzeziński - kościół drewniany  

 

Zdjęcia archiwalne z poprzednich miejsc lokalizacji kościoła znajdują się na stronie www.kosciolydrewniane.pl w zakładce stare zdjęcia.

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. mińskim, gm. Halinów,
52°12’35.01″N,                  21°23’21.88″E
GLat = 52.209725,            GLng = 21.389411111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank