Wilków – kościół p.w. św. Wawrzyńca

Wilków - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Wawrzyńca zbudowany w 1618 roku kanonika łuskiego Krzysztofa Wilskiego –Ciborowicza, fundatora m.in. Akademii w Białej Podlaskiej. Restaurowany w I połowie XIX wieku, wielokrotnie remontowany: w latach 1880, 1950 oraz 1985 – 1991. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, pionowo oszalowany. Orientowany. Trójnawowy. Według niektórych informacji zbudowany z modrzewiowego drewna. Prezbiterium nie wyodrębnione zewnętrznie z nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma zakrystiami po boku. Niewielka kruchta od frontu nawy. Budowlę nakrywa blaszany dach jednokalenicowy z niewielką wieżyczką w części frontowej zwieńczoną daszkiem namiotowym z malutką latarnią.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte w prezbiterium i nawie głównej sklepieniem kolebkowym, natomiast w nawach bocznych są stropy płaskie. Udekorowane jest polichromia z elementami orłów w herbach autorstwa Stanisława Konarzewskiego z 1950 r. Trójpodział wnętrze zaznaczony jest dwoma rzędami kolumn toskańskich. Chór muzyczny, umiejscowiony nad wejściem także jest wsparty na dwóch słupach. Na wyposażenie wnętrza składają się: późnoklasycystyczny ołtarz główny z ok. 1860 r., późnorenesansowy ołtarz boczny z okresu budowy kościoła, barokowa chrzcielnica z przełomu XVII i XVIII w. o ciekawym kształcie (anioł wspierający misę), granitowa kropielnica z XVIII w. 
Galeria:
Wilków - kościół drewniany  Wilków - kościół drewniany  Wilków - kościół drewniany  Wilków - kościół drewniany  Wilków - kościół drewniany  Wilków - drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca  Wilków - drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca  Wilków - drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca  Wilków - drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca  Wilków - drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca  Wilków - drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca  Wilków - drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca  Wilków - drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca  Wilków - drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca  

Lokalizacja:

Wieś w pow. grójeckim, gm. Błędów,
51°48’0.10″N,                         20°37’21.32″E.
GLat = 51.800027777778,      GLng = 20.622588888889
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank