Wodynie – kościół p.w. św. Piotra i Pawła

Wodynie - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętych Piotra i Pawła zbudowany w 1776 r. z fundacji Anieli Załuskiej. Remontowany w latach 20 XX wieku (otynkowanie wnętrza), oraz w latach 70 – 80 XX w. Obecnie wnętrze obite boazerią.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, wzmocniony lisicami, pionowo oszalowany. Nieorientowany. Jednonawowy. Prezbiterium węższe od od nawy, częściowo wyodrębnione zewnętrznie z nawy, zamknięte prostokątnie z dwoma bocznymi, piętrowymi zakrystiami. Od frontu nawy kruchta o równej szerokości jak nawa. W elewacji frontowej wnęka nad wejściem, w niej umieszczony krucyfiks pochodzący z XVI w. Gontowy dach jednokalenicowy tworzący nad prezbiterium szeroki okap. Nad wejściem niewielki gontowy daszek. Na kalenicy znajduje się ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona blaszanym hełmem z latarnią.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim z fasetą. Ściany obite boazerią. Od frotu chór muzyczny z organami z 1972 r. Wyposażenie barokowe: ołtarz główny i dwa boczne pochodzą z II połowy XVIII w. Krzyż późnogotycki z XVIII w. 

Ciekawostka:

Do wnętrza wchodzi się przez murowaną dzwonnicę – bramę, wkomponowaną w ogrodzenie z kamieni. Całość tworzy ładną, harmonijną całość. 

Galeria:

Wodynie - kościół drewniany  Wodynie - kościół drewniany  Wodynie - kościół drewniany  Wodynie - kościół drewniany  Wodynie - kościół drewniany  Wodynie - kościół drewniany  Wodynie - kościół drewniany  Wodynie - kościół drewniany  Wodynie - kościół drewniany  Wodynie - kościół drewniany  Wodynie - kościół drewniany  Wodynie - drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła  Wodynie - drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła  Wodynie - drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła  Wodynie - drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła  Wodynie - drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła  Wodynie - drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła  Wodynie - drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła  Wodynie - drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła  Wodynie - drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła  Wodynie - drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła  Wodynie - wnętrze drewnianego kościoła p.w. św. Piotra i Pawła  Wodynie - wnętrze drewnianego kościoła p.w. św. Piotra i Pawła

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. siedleckim,
52° 2’26.52″N,              21°57’14.51″E.
GLat = 52.0407,           GLng = 21.954030555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank