Wycieczka rowerowa wokół Warszawy – część południowa

WYCIECZKA ROWEROWA:

Trasa: Warszawa Radość PKP – Wiązowna – Glinianka – Otwock PKP

Poziom trudności: łatwa

Długość: < 40 km

Zabytki: dzwonnica w Wiązownej, kościół i dzwonnica w Gliniance

Wycieczka jest raczej rowerowa, chociaż w krótszym wariancie (tj. bez powrotu do Otwocka) mogłaby być pieszą. Wycieczkę można zacząć na PKP Warszawa Radość, kierować się mało uczęszczanymi drogami i dalej duktami leśnymi i dojechać do Wiązownej, dalej stosunkowo mało uczęszczanymi drogami kierować się do Glinianki, by na koniec skierować się do Otwocka i tam zakończyć wycieczkę na stacji PKP. Z Glinianki można też powrócić autobusem ZTM do Starej Miłosnej i dalej PKP.

Co proponujemy zwiedzić na wycieczce?

W Wiązownej, na końcu ulicy Kościelnej (kawałek za skrętem na Gliniankę) jest drewniana dzwonnica przy klasycystycznym kościele murowanym. Pochodzi z I poł. XIX. w. i do dziś jest używana (a w każdym razie na taką wygląda).

Natomiast drugim przystankiem jest Glinianka z najładniejszym chyba drewnianym kościołem w bliskiej okolicy Warszawy. Dokładny opis architektoniczny podaję na stronach zabytków. Dodam tylko, że warto spróbować wpasować się na mszę, gdy odsłaniany jest obraz „Matka Boża Gliniecka”. Ewentualnie można prosić o otwarcie wnętrza kościelnego – podczas wyprawy około pół roku temu był bardzo przyjazny dla turystów.

Co można jeszcze zobaczyć na trasie?

Warto na chwilę choć zatrzymać się nad Świdrem, który jest niezwykle malowniczą rzeką. Ładne łąki można znaleźć w okolicy Gródka, kawałek za Wiązowną (ale o tej porze roku mogą nie być aż tak zachęcające). Las pomiędzy Radością a Wiązowną za stajnią Ulmag też daje sporo frajdy dla lubiących jazdę terenową. Wreszcie, w Otwocku, tuż przy stacji PKP można zwiedzić wieżę ciśnień, obecnie chyba restaurację, w każdym razie zabytek, któremu w dość udany sposób zapewniono drugie życie.

 

Follow me

Paweł Mazurkiewicz

PhD student in Collegium MISDoMP at University of Warsaw
Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank