Wyśmierzyce – dzwonnica

Wyśmierzyce - dzwonnica drewniana

Historia:

Dzwonnica z połowy XIX wieku. Według niektórych informacji jest to rekonstrukcja starszej budowli, jednak brak na to jednoznacznych dowodów.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej, pionowo oszalowana. Zbudowana na planie zbliżonym do kwadratu, postawiona na dość wysokiej podmurówce. W górnej części po trzy spore otwory głosowe z każdej strony. Dzwonnica nakryta jest blaszanym dachem namiotowym ze sterczyną, na której postawiony jest niewielki krzyż.

 

Ciekawostka:

Za wikipedią (i nie tylko): Wyśmierzyce są najmniejszym pod względem ludności miastem Polski; 31 grudnia 2008 liczyły 858 mieszkańców. Dla porównania Kozy, największa pod względem ludności wieś Polski, liczy 11 920 mieszkańców (31 grudnia 2008).

Galeria:

Wyśmierzyce - dzwonnica drewniana  Wyśmierzyce - dzwonnica drewniana  Wyśmierzyce - dzwonnica drewniana  Wyśmierzyce - drewniana dzwonnica   Wyśmierzyce - drewniana dzwonnica   Wyśmierzyce - dzwonnica drewniana

Lokalizacja:

Miasto gminne w pow. białobrzeskim,
51°37’32.67″N,                        20°48’46.45″E.
GLat = 51.625741666667,      GLng = 20.812902777778
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank