Wyszków – Rybienko Leśne – kościół pw. M.B. Królowej Polski

Wyszków - Rybienko Stare - kościół drewniano-murowany

Historia:

Błędna informacja, którą posiadaliśmy, została sprostowana dzięki informacjom Pana Piotra Płochockiego. Zamieszczamy także przesłane skany dokumentów historycznych. Serdecznie dziękujemy!
Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski zbudowany w latach 1937-1938. W latach 1975-1978 kościół rozbudowano o murowaną wieżę według projektu architekta Arkadiusza Ławrowa. Konsekracji kościoła pod obecnym wezwaniem dokonał 14 listopada 1981 roku biskup płocki Bogdan Sikorski.
Pełne informacje historyczne:

„Parcelacja Rybienka Leśnego na dobre ruszyła w lecie 1930 roku. W planie parcelacyjnym nie ma jednak zaznaczonego miejsca pod kościół. Pomysł by on powstał musiał zatem powstać później. Inicjatorem powstania kościoła, podobnie zresztą jak wszelkich zmian rozbudowujących letnisko, było Stowarzyszenie Miłośników Osiedla Letniskowego Rybienko Leśne (powstałe na przełomie 1933 i 1934 roku). To właśnie w działalności stowarzyszenia, które było w bardzo dobrych stosunkach z rodziną Skarżyńskich, upatrywałbym wszelkiej inicjacji powstania tego budynku. Wieloletnim prezesem stowarzyszenia był Henryk Suchenek-Suchecki, naczelnik Wydziału Narodowościowego Departamentu Politycznego MSW. Zbudowanie własnego kościoła nadawało Rybienku, które wówczas aspirowało do miana ekskluzywnego letniska niewątpliwego prestiżu. Dlatego opłacało się to zarówno stowarzyszeniu jaki i rodzinie Skarżyńskich, która nieodpłatnie przekazała działkę pod świątynię. Projektantem kościoła był najprawdopodobniej autor planu parcelacyjnego letniska Teodor Bursche senior (zbudował także w Rybienku swój letni dom). Budowa rozpoczęła się 1 sierpnia 1937 roku, a do połowy października kościół był z zewnątrz w większości gotowy. Przed sezonem 1937/38 rozpoczęły się prace wykończeniowe w środku budynku, na które zbierano materiały od członków stowarzyszenia (sporo rzeczy pochodziło z departamentu, którego naczelnikiem był Suchecki, a także prywatnych rzeczy rodziny). Kościół został konsekrowany w 1938 roku, dokładnej daty nie ustaliłem. Wojnę przetrwał bez poważniejszych uszczerbków. W połowie lat 70. został rozbudowany jego front o pokaźną wieżę. Konsekracji kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski dokonał 14 listopada 1981 roku biskup płocki Bogdan Sikorski. „

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany poziomo, posadowiony na fundamentach z kamienia polnego. Nie jest orientowany. Trójnawowy. Prostopadłościenna bryła trójnawowego korpusu założona jest na planie wydłużonego prostokąta. Prezbiterium nie wyodrębnione zewnętrznie, zamknięte prostokątnie, od południa przylega do niego zakrystia o tej samej szerokości co korpus. Elewacja frontowa składa się z dwóch kamiennych ścian flankujących wejście. Nad nimi wznosi się nietypowa (jak na kościół z okresu międzywojennego) forma architektoniczna tworząca wieżę, zamknięta wysmukłym trójkątnym szczytem. Budowlę nakrywa wysoki, gontowy dachem jednokalenicowy, dwuspadowy. Na południowym krańcu kalenicy niewielka blaszana prostokątna wieżyczka z krzyżem. Zakrystia nakryta pulpitowym dachem. 
 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte bezpośrednio oszalowaną od wewnątrz więźbą dachową nad nawą główną i prezbiterium, natomiast nawy boczne nakryte są płaskimi stropami. Brak tradycyjnego ołtarza głównego – tabernakulum wkomponowane jest w wysoką niszę. W nawach bocznych znajdują się dwa ołtarze.

Ciekawostka:

Kościół od strony frontowej nie przypomina drewnianej budowli. Nic też nie wskazuje, że ma już ponad 75 lat. Dopiero od strony prezbiterium odsłania swoją naturę. Generalnie jest to najbardziej nietypowy kościół drewniany na terenie województwa mazowieckiego i choć jego wygląd może budzić mieszane uczucia, to jednak z tego także względu wart jest odwiedzenia.
Samo Rybienko Leśne także jest warte odwiedzenia ze względu na jego specyficzny, parkowy charakter. Kościół postawiony jest w ładnym, leśnym otoczeniu. W pobliżu stoi niewielka drewniana kapliczka, jednak brak danych odnośnie jej metryki czy historii.

Galeria:

Rybienko Stare - kościół drewniany  Rybienko Stare - kościół drewniany  Rybienko Stare - kościół drewniany  Rybienko Stare - kościół drewniany  Rybienko Stare - kościół drewniany  Rybienko Stare - kościół drewniany  Rybienko Stare - kościół drewniany  Rybienko Stare - kościół drewniany  Rybienko Stare - kościół drewniany  Rybienko Stare - kaplica drewniana  Rybienko Stare - kaplica drewniana
Rybienko Leśne

Cegiełka na rozbudowę kościoła

Rybienko LeśneRybienko Leśne

 

Lokalizacja:

Miasto powiatowe,
52°34’45.08″N,                         21°27’15.17″E
Lat, Lng = (52.579188888889, 21.454213888889
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank