Zaręby – kościół p.w. św. Wawrzyńca

Zaręby - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Wawrzyńca zbudowany w 1775 roku z fundacji chorążego zawkrzeńskiego, Antoniego Zielińskiego. Przebudowany w II połowie XIX wieku, restaurowany w latach 1926 – 30 i ostatnio w latach 1995 – 2000. W trakcie II Wojny Światowej wykorzystywany był jako magazyn zbożowy. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, pionowo oszalowany, z ozdobnym olistwowieniem i zamknięciem krawędzi ścian. Orientowany, trójnawowy. Zbudowany w stylu barokowym. Postawiony na dość wysokiej podmurówce. Prezbiterium jest węższe od nawy, zamknięte prostokątnie z dobudowanymi bocznymi zakrystią i składzikiem. Kruchta od frontu nawy z wejściem osłoniętym przez ganek z daszkiem, wspartym na bogato rzeźbionych słupkach. Druga kruchta z boku nawy – obecnie kaplica. Blaszany dach dwukalenicowy z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczona hełmem z latarnią. Na ścianie frontowej nad wejściem duży krucyfiks.

 

Wnętrze:

Wnętrze otynkowane, strop płaski, wspólny dla nawy i prezbiterium ozdobiony polichromią. Trójdzielność zaznaczona dwoma rzędami słupów po dwie sztuki. Od frontu chór muzyczny także wsparty na dwóch słupach. Wyposażenie wnętrza neobarokowe, pochodzące z XIX wieku: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambona. 

Galeria:

Zaręby - drewniany kościół   Zaręby - drewniany kościół   Zaręby - drewniany kościół   Zaręby - kościół drewniany  Zaręby - kościół drewniany  Zaręby - kościół drewniany  Zaręby - kościół drewniany  Zaręby - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Zaręby - kościół drewniany  Zaręby - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Zaręby - kościół drewniany  Zaręby - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Zaręby - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Zaręby - kościół drewniany  Zaręby - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Zaręby - kościół drewniany  Zaręby - detal drewnianego kościoła p.w. św. Wawrzyńca  Zaręby - detal drewnianego kościoła p.w. św. Wawrzyńca  Zaręby - detal drewnianego kościoła p.w. św. Wawrzyńca  Zaręby - detal drewnianego kościoła p.w. św. Wawrzyńca  Zaręby - detal drewnianego kościoła p.w. św. Wawrzyńca  

Lokalizacja:

Wieś w pow. przasnyskim, gm. Chorzele,
53°18’23.55″N,                        21° 1’52.33″E.
GLat = 53.306541666667,      GLng = 21.031202777778
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank