Żeliszew Podkościelny – dzwonnica

Żeliszew Podkościelny - dzwonnica drewniana

Historia:

Dzwonnica zbudowana w 1951 roku, na miejscu poprzedniej z 1778 roku.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowo-ramowej, oszalowana pionowo. Wystrój oszalowania pasuje kompozycyjnie do wystroju elewacji zewnętrznej pobliskiego kościoła drewnianego. Dwukondygnacyjna, w dolnej części drzwi z półkolistym oknem nad nimi, w górnej, węższej części po jednym otworze głosowym przesłoniętym drewnianymi żaluzjami. Całość nakryta blaszanym dachem namiotowym ze sterczyną.

 

 

Ciekawostka:

W Żeliszewskich dzwonnicach zawieszonych było wiele dzwonów: spośród dwóch oddanych na armaty w 1794 roku jeden był podobno jeszcze ze starego kościoła – nosił imię Józef. Kolejne dzwony były przekazywane bądź konfiskowane przez Niemców na cele wojenne w 1831, w 1915, czy 1941 roku, przetopione prawdopodobnie na kule armatnie i pociski. Obecnie w dzwonnicy znajdują się dwa dzwony: Jakub i pochodzący z 1957 roku Franciszek.

Galeria:

Żeliszew Podkościelny - dzwonnica drewniana  Żeliszew Podkościelny - dzwonnica drewniana Żeliszew Podkościelny - dzwonnica drewniana  Żeliszew Podkościelny - dzwonnica drewniana  Żeliszew Podkościelny - kościół drewniany i dzwonnica drewniana  Żeliszew Podkościelny - kościół drewniany i dzwonnica drewniana  Żeliszew Podkościelny - kościół drewniany

Lokalizacja:

Wieś w pow. siedleckim, gm. Kotuń,
52° 8’24.17″N,                          22° 0’25.26″E
GLat = 52.140047222222,       GLng = 22.007016666667
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank