Zenonów – kaplica

Zenonów - kaplica drewniana

 

Historia:

Kaplica z 1938 roku, ufundowana z ofiar obywateli, gospodarzy i letników osady Zenonów (informacja na starej tabliczce przybitej do ściany frontowej kaplicy)

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana kaplica konstrukcji zrębowej, oszalowana. Zbudowana na planie wydłużonego prostokąta, z tyłu posiada zakrystię i pomieszczenia gospodarcze. W części sakralnej cztery okna zwieńczone trójkątnie. Front poprzedzony wydatnym gankiem, ogrodzonym drewnianym płotkiem i przykrytym jednospadowym blaszanym dachem. Kaplica przykryta dwuspadowym dachem z blachodachówki. Nad wejściem na kalenicy wieżyczka na sygnaturkę na planie kwadratu, zwieńczona namiotowym dachem blaszanym z metalowym krzyżem.

 

Galeria:

Zostanie dodana w przyszłości.

Lokalizacja:

Przysiółek wsi Zenonów, gmina Wołomin, powiat wołomiński

Tramwajowa 5A, Zagościniec, Poland

  52°22’40.92″N,                                     21°15’6.44″E
GLat = 52.3780333,           GLng = 21.25178888888889
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

PhD student in Collegium MISDoMP at University of Warsaw
Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank