Zielona – dzwonnica

Zielona - dzwonnica drewniana

Historia:

Dzwonnica z końca XVIII wieku.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, pionowo oszalowana. Jednokondygnacyjna, zbudowana na planie prostokąta. W górnej części po dwa niewielkie otwory głosowe zasłonięte drewnianymi żaluzjami. Nakryta jest blaszanym dachem namiotowym ze sterczyną, na niej krzyż z chorągiewką.

 

Ciekawostka:

Kościół z dzwonnicą stoją zamknięte i puste – od trzech lat czekają na przeniesienie do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zaporę – jak na razie nie do przebycia – stanowią koszty transportu. 

Galeria:

Zielona - dzwonnica drewniana  Zielona - dzwonnica drewniana  Zielona - drewniana dzwonnica   Zielona - drewniana dzwonnica   Zielona - drewniana dzwonnica   Zielona - kościół i dzwonnica drewniane  Zielona - kościół i dzwonnica drewniane  Zielona - kościół i dzwonnica drewniane  Zielona - kościół i dzwonnica drewniane  Zielona - kościół i dzwonnica drewniane  Zielona - kościół i dzwonnica drewniane  Zielona - dzwonnica drewniana  Zielona - dzwonnica drewniana  

Lokalizacja:

Wieś w pow. przasnyskim, gm. Olszewo – Borki,
52°56’10.37″N,                       20°50’57.32″E.
GLat = 52.936213888889,      GLng = 20.849255555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank