Zieluń – dzwonnica drewniana

 Zieluń - dzwonnica

Historia:

Dzwonnica przy murowanym kościele pw. św. Jana Nepomucena zbudowanym 1872-1874. Data budowy dzwonnicy nie jest znana. Remontowana po wojnie w 1947 r. W 1958 roku nastąpiło poświęcenie dwóch dzwonów kościelnych przez ks. biskupa Tadeusza Pawła Zakrzewskiego, do dziś wiszących i używanych.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Dzwonnica konstrukcji mieszanej, murowano-drewniana. Postawiona na trzech murowanych podstawach na wysokości około półtora metra, na nich leży konstrukcja drewniana, słupowo-ramowa, wzmocniona zastrzałami. Konstrukcja otwarta, jedynie w niewielkim stopniu oszalowana. Nakryta dachem namiotowym krytym eternitem z dyżym metalowym krzyżem na szczycie.

 

Ciekawostki:

Wyczerpująca historia Zielunia, parafii i kościoła znajduje się pod linkiem: http://www.zielun.pl/

 

Galeria:

Zostanie w przyszłości dodana.

Lokalizacja:

Wieś w gminie Lubowidz, w powiecie żurominskim,

Świętojańska 5, 09-304 Zieluń, Poland

 53°10’34.20″N                                19°51’11.67″E
GLat = 53.1761667,           GLng = 19.85324166666667
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank