Żukowo – kościół p.w. Świętego Zygmunta

Żukowo - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Zygmunta zbudowany w 1785 roku z fundacji biskupa płockiego, Krzysztofa Hilarego Szembeka. Ostatnio remontowany w latach 1974-75, gdy między innymi otrzymał nowy wystrój wnętrza. 
 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, pionowo oszalowany, wzmocniony lisicami. Orientowany. Trójnawowy. Prezbiterium nie jest wydzielone zewnętrznie z nawy, zamknięte prostokątnie. Dwie boczne zakrystie równe szerokości nawy. Od frontu niewielka kruchta poprzedzona podcieniem wspartym na rzeźbionych drewnianych słupach.
Budowlę nakrywa blaszany dach jednokalenicowy, dwuspadowy. Na kalenicy ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona hełmem cebulastym z latarnią. 

 

Wnętrze:

Wnętrze podzielone jest na nawę główną i boczne dwoma rzędami słupów po cztery sztuki każdy. W trakcie remontu w II poł. XX wieku obitą je boazerią. Wnętrze nakrywa strop z kasetonami.
Najstarszym elementem wnętrza jest barokowy, wysoki na około 130 centymetrów krucyfiks z 1 poł. XVIII w. Do wyposażenia zaliczają się także neobarokowe: ołtarz główny i dwa boczne, pochodzące z II poł. XIX w. Rokokowa chrzcielnica z II połowy XVIII w. 

Ciekawostka:

Kościół położony jest na wyraźnym wyniesieniu terenu, otoczony drzewami. Szczególnie warto odwiedzić go na wiosnę, gdy nie jest zasłonięty liścmi i można go podziwiać z pewnej odległości.

Galeria:

Żukowo - kościół drewniany  Żukowo - kościół drewniany  Żukowo - kościół drewniany  Żukowo - kościół drewniany  Żukowo - drewniany kościół p.w. Świętego Zygmunta   Żukowo - drewniany kościół p.w. Świętego Zygmunta   Żukowo - drewniany kościół p.w. Świętego Zygmunta   Żukowo - kościół drewniany  Żukowo - kościół drewniany  Żukowo - drewniany kościół p.w. Świętego Zygmunta   Żukowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Żukowo - drewniany kościół p.w. Świętego Zygmunta   Żukowo - drewniany kościół p.w. Świętego Zygmunta   Żukowo - drewniany kościół p.w. Świętego Zygmunta

Lokalizacja:

Wieś pow płońskim, gm. Naruszewo,
52°30’8.22″N,                            20°15’38.66″E.
GLat = 52.502283333333,        GLng = 20.260738888889
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank