Żyrardów – dzwonnica

Żyrardów - dzwonnica drewniano-murowana

Historia:

Dzwonnica z 1880 r.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Dzwonnica konstrukcji mieszanej. Murowana dolna kondygnacja z cegły, na niej drewniany stelaż z pojedynczym, niewielkim dzwonem. Całość nakryta dwuspadowym dachem z krzyżem na kalenicy.

Ciekawostka:

Jedyna tego typu budowla na terenie województwa mazowieckiego. Oczywiście, można się zastanawiać, czy na pewno jeszcze można w tym wypadku mówić o zabytku drewnianym, czy nie jest to nadużycie. Prawda jest taka, że ciężko znaleźć właściwą granicę – prawdziwe problemy robią się np. w województwie śląskim, gdzie jest kościół murowany, ale z fragmentem szachulcowym. Drewniany, czy nie? :) Albo też był niegdyś kościół szachulcowy, ale w latach 80 został prawie cały przemurowany (tj. zdjęto drewniany stelaż i obmurowano).
Pełnoprawnie drewniana czy nie, przedstawia wartość zabytkową (ponad 130 lat) – my ją przedstawiamy, a od Ciebie, drogi czytelniku, zależy zdecydować, czy zechcesz ją odwiedzić, czy nie.

Galeria:

Żyrardów - dzwonnica  Żyrardów - dzwonnica  Żyrardów - dzwonnica  Żyrardów - dzwonnica  Żyrardów - dzwonnica

Lokalizacja:

Miasto powiatowe,
Dzwonnica znajduje się na cmentarzu parafialnym, przy zachodnim wejściu (ul. Kasztanowa 6)
52° 3’45.40″N,                      20°27’0.17″E.
GLat = 52.062611111111,     GLng = 20.450047222222
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank